YKS Dil (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

YKS Dil (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

YKS Dil (Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil) ağırlıklı olarak dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. YKS Dil (Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil) her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin ‘de Lefkoşa’da yapılır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan’da üniversiteye girmek isteyen (TYT’yi geçmiş olan) adaylar bu sınava katılabilir.

YKS Dil sınavına hazırlanan adayların genel İngilizce seviyesinin en az intermediate olması gerekmektedir. Bununla birlikte kurumumuzda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunmaktayız.

YKS Dil Puanlama Sistemi

YKS Dil sınavı İngilizce, Fransızca veya Almanca branşlarında tek oturum ve tek kitapçıkla gerçekleşir. Sınav 80 soru ve 120 dakikadır. Genel anlamda kelime bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama bölümlerinden oluşur.

YKS Dil Sınavının İçeriği Nasıldır?

Yabancı Dil Sınavı Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılmaktadır. Sınavda sözcük bilgisi, dilbilgisi, çeviri ve okuduğu anlama gibi becerileri ölçen sorular bulunmaktadır. Sınav tek oturumda uygulanır toplam 80 sorudan oluşmak olup 120 dk sürmektedir.

Kelime Bilgisi (1 Soru Phrasal Verb) - 5 Soru
Dilbilgisi (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers) - 10 Soru
Cloze Test - 5 soru
Cümleyi Tamamlama - 8 Soru
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma - 6 soru
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma - 6 Soru
Paragraf - 15 Soru
Anlamca Yakın Cümleyi Bulma - 5 Soru
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma - 5 Soru
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma - 5 Soru
Diyalog Tamamlama - 5 Soru
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma - 5 Soru